HATÁRTALANUL 2024. május 20-25.
Előkészület
2024. május 9-én a Határtalanul programra utazó diákok a szüleikkel együtt érkeztek meg az előkészítő órára, ahol a pontos erdélyi úticél ismertetése és hasznos tudnivalók megbeszélése után kipróbáltuk a Barangoló-t, mely nagy sikert aratott.
Többen még az óra után is maradtak egy kis játékra.
Induljon az időutazás!
Időutazás Moldvában, Gyimesben és Székelyföldön
Iskolánk immár 3. alkalommal nyert utat a HATÁRTALANUL-ra, így idén 25 diák élvezheti ezt a programot.
A mai napon csaknem 1000 km-t tettünk meg, érintve a Királyhágót, ahonnan káprázatos panoráma nyílik az Erdélyi-érchegységre. Tulajdonképpen innen beszélhetünk a történelmi Erdélyről.
A magyar határtól eddig a pontig Partiumot szeltük át.
Ajándékokat vásároltunk a körösfői kirakodóvásáron, igényes, kézzel készített varrottasokat, fafaragásokat csodálhattunk meg az itt élő ügyes kézművesek munkáiból.
Este 7-re értünk Felsősófalvára, a panzió tulajdonosai rendkívül kedvesek, vendégszeretőek. Vacsora után minden játékot kipróbáltunk, bicikliztünk, rollereztünk, és egyik tanulónk rögtönzött trombitaszólóval is megörvendeztette vendéglátóinkat.
Kellemesen telt a nap, holnap új helyszíneket ismerhetünk meg, nagyon várjuk!
Határtalanul -05.21.
Reggeli után Farkaslakára indultunk, ahol Tamási Áron síremléke előtt idéztük fel a székely író életrajzát, pályáját és munkásságát.
A következő állomás a Csíksomlyói kegytemplom volt, melynek története a 15. századig nyúlik vissza. Ekkor telepedtek le itt a ferences szerzetesek, akik 1442 és 1448 között felépítették az első gótikus templomot és az ugyancsak gótikus kisméretű kolostort. A templom felépítéséhez Hunyadi János is hozzájárult a török elleni győzelméből szerzett zsákmányból. A templomot Sarlós Boldogasszony tiszteletére szentelték fel, ez ma is a templom búcsúnapja.
Nagy örömünkre Gergő atya tarthatott ma itt szentmisét, tanítványai pedig ministráltak. (Facebook oldalunkon néhány percben élő közvetítést is adtunk az eseményről).
Délután a Gyimes-hágón készítettünk csodálatos videókat, fotókat, 1200 méter magasból csodálhattuk meg a panorámát.
Berszán Lajos katolikus lelkipásztor, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Líceum megalapítója látott vendégül bennünket, körbejárhattuk vele az iskolát, történeteket hallgathattunk meg a 30 éves intézményről. Milyen isteni csoda, hogy ide vezérelt bennünket a sors, hiszen mi is néhány nap múlva ünnepeljük iskolánk fennállásának 30 éves jubileumát.
A nap legizgalmasabb eseménye mégis mindenki számára a SkiGyimes volt, ahol egy fantasztikusan megépített bobpályán száguldozhattunk néhány kört.
Festői környezetben, szinte szédítő magasságban töltjük erdélyi napjainkat!
Határtalanul-05.22
Ma egész napos kiránduláson vettünk részt:
a moldvai csángók világába pillanthattunk be. Somoskán a Benke házaspár várt minket, akik iskolán kívüli foglalkozásokat és anyanyelvi oktatást biztosítanak a helyi gyerekeknek. Otthon románul beszélnek a szüleikkel, a délutáni iskolában pedig a magyart tanulják. Népdalokat, mesét adtak elő nekünk, majd együtt táncolhattunk a 2-18 éves gyerekekkel.
Egy finom ebéd után a helyi templomba látogattunk el, amelyet Lukács evangélistáról neveztek el.
Az út után -immár a szállásunkon-, kezdetét vehette a játék: mászófalazás, pingpong körmérkőzés, foci, futás, a bátraknak kötélpálya. Az est végén a lányok szervezésében prezentált dalverseny zárta a napot.
Lakhelyünk kényelmes és barátságos, vendéglátóink isteni ételeket készítenek nekünk.
Igazán jól érezzük magunkat itt is!
Határtalanul-05.23
Gyimesbükkön kezdtük mai kirándulásunkat, az Ezeréves határnál. Megtekintettük a Kontumáci kápolnát, megismertük a tatárbetörés történetét, majd túráztunk a Gyimesi-tető gerincén.
Lovasszekereken, vadregényes tájakon át érkeztünk meg Kostelekre, ahol szeretettel várt és fogadott minket Vaszi Levente és családja a Magyar Házban.
Csángó dalokat hallhattunk, és táncokat mutattak be előadásukban, majd egy nagy kört alakítva, mi is beállhattunk egy közös táncra.
A napot a Csíki Havasok 1400 méter magas hegygerincén zártuk, a gyönyörű látvány mindannyiunk számára örök emlék marad.
Határtalanul-05.24
Székelyudvarhelyre érkeztünk délelőtt, ahol már várt bennünket újabb idegenvezetőnk. Mesélte, hogy Marosvásárhely a magyar kultúra egyik bástyája, az erdélyi szellemiség szimbóluma. A város olyan nagyságok alkotóhelyéül szolgált, mint a két világhírű matematikus, Bolyai Farkas és Bolyai János.
1848-ban innen indult Petőfi és Bem a segesvári csatába. 1854-ben itt, a Postaréten végezték ki a székely vértanúkat.
1920-ban, a trianoni békeszerződés nyomán Romániához került, 1940-ben visszacsatolták Magyarországhoz, majd 1947-ben újból Romániához került. A Ceauşescu rendszerben hatalmas méreteket öltött a városban a román betelepítés, és ezzel a nacionalista nyomás. A város jelenkori történetére rányomja bélyegét az 1990-es évi fekete március, amikor tragikus kimenetelű utcai harcokra került sor magyarok és románok között.
Fagyizás után Kőrispatakra utaztunk, meglátogattuk a Szalmakalap múzeumot, ahol bemutatták, hogyan készül az igazi szalmakalap és egyéb ajándéktárgyak.
Végigvezettek minket az „alapanyag”, vagyis a szalma útján, mely elengedhetetlen kelléke a már-már kuriózumnak számító fejfedőnek: a malomtól a „vasalógépig” követhettük végig a folyamatot.
Mai kirándulásunk végén -közeledve utolsó esti szállásunkhoz-, elhaladtunk Bözödújfalu mellett, mely az egyik legszomorúbb sorsú település az egész földtekén: Ceaușescu faluromboló politikája pusztította el akképpen, hogy a települést kiüríttette, lakóit paneldzsungelbe költöztette, a falut pedig vízzel árasztotta el. Ma ez itt egy víztározó, a falu romjai a mélyben vannak. Sokáig még kilátszott a templomtorony, majd ledőlt, és nem lehetett látni többé.
A település emlékét a közelmúltban átadott Összetartozás temploma őrzi, mely szakasztott mása az előzőnek.
Holnap -1000 km megtétele után-, sok-sok szép emlékkel a tarsolyunkban-, hazatérünk, és elmeséljük átélt élményeinket szeretteinknek és iskolatársainknak.
Jó lesz újra otthon!
Újra itthon!